15.11.2019

Başarılı Bir Türk Mühendis: Kerem Deveci

Kerem Deveci Kimdir?

Kerem Deveci, 1990 Kadıköy doğumlu bir girişimci ve inşaat mühendisidir. Üniversite eğitimine Viyana Teknik Üniversitesi'nde başlamış daha sonra Türkiye'ye dönerek İstanbul Kültür Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.

Ama çoğumuz DeveciTech kurucu ortağı Kerem Deveci'nin adını ENLIL projesi ile duyduk. Peki nedir bu ENLIL? Nasıl ortaya çıktı?

Gelin başarı dolu bu hikayeye bir göz atalım.

ENLIL Nedir?

"İlk dikey akıllı rüzgar türbini"dir. Hem doğal rüzgardan enerjiyi hem de geçen araçlarla yaratılan enerjiyi toplamak için tasarlanmıştır. ENLIL, şehrin dinamiklerini kullanarak karayollarını yenilenebilir enerji kaynaklarına çeviren, bunu yaparken de şehrin konfor ve güvenliğini sağlamayı hedefleyen akıllı dikey eksenli rüzgar türbini projesi olarak nitelendiriliyor. Enlil sadece elektrik üretmiyor. Ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlıyor ve aynı zamanda sisteme yerleştirilecek sensörler ve IOT platformu, şehir içi sıcaklık, nem, rüzgâr, CO2 ölçümü yapacak. Deprem izleme istasyonu da olası İstanbul depreminin tahminlerine bilgi sağlayarak şehrin güvenliğine katkıda bulunacak. Üretilen enerjiden yapılan ölçümlere isteyen herkes geliştirilen mobil uygulamadan ulaşabilecek ve anlık olarak takip edebilecek.

Enlil isminin anlamı Sümer mitolojisinde Yıldırım ve Rüzgar Tanrısı'dır.

Kerem Deveci

ENLIL Projesi Nasıl Ortaya Çıktı?

Enlil'in çıkışı genç mühendisin metrobüs hattında seyahat ederken tahliye kapakçıklarının hareket ettiğini görmesi ve bu rüzgarı kullanmak istemesiyle başlamış. O heyecanla ilk iş olarak patent evraklarını hazırlamış ve kendi çabalarıyla odasında ilk prototipi yapmaya başlamış. Türk Patent Enstitüsü'nden faydalı model belgesini alan Deveci, ardından İTÜ Çekirdek Projesi sürecine kabul edilmiş.

Tabiki her başarılı projede olduğu gibi ilk başlarda ENLIL'de çoğu kişi tarafından reddedilmiş ve imkansız olarak görülmüş. Kerem Deveci çevresindeki insanlarla fikrini paylaştığı ilk zamanlarda zorluklar yaşadığını söylüyor ve o süreci şöyle anlatıyor:

"Önce yakın çevrem “Yapma, etme.” demeye başladı. Neredeyse her gün “Gir bir işe çalış, boş işlerle uğraşma.” gibi sözlerle karşılaşıyordum. Melek yatırımcı ağlarıyla ve hibe veren kuruluşlarla görüştüğümde, “Sen kimsin belediye ile iş yapmak kim?”, “Sen kim bunu başarmak kim?”, “Bu işin tutacağını düşünmüyoruz!” gibi sözlere maruz kaldım. Bulunduğum kuluçka merkezinden de bu yüzden elendim. Epey dalga geçen oldu... Ta ki, İETT'nin desteğiyle prototipimizi Metrobüs güzergâhına yerleştirip global alanda ses getirinceye kadar."

İETT tarafından ENLIL için Topkapı istasyonu yakını uygun görülmüş. 2018'in mart ayında ENLIL test edilmeye başlanmış ve test sonuçları başarılı çıkmış.

ENLIL'in birincilik ödülleri de bulunuyor. Bunlar:

Mercedes-Benz Türk Start Up Yarışması'nda Tema Ödüllü Sensgreen'in Teknoloji Ödülü birinciliği,

Dünyanın en büyük iklim yarışması olan ClimateLaunchpad'de birincilik ödülü.

Ödüllerin yanı sıra ENLIL, Forbes, World Economic Forum, Cheddar, 9gag, Reddit gibi her alandan sosyal medya sayfalarında paylaşıldı. Bunların yanında her kıtadan sosyal medya hesaplarına da haber konusu oldu.

Şimdilerde mayıs sonunda Polonya'da düzenlenecek olan ve 15 ülkeden gelen katılımcıların yarışacağı dünyanın en büyük enerji etkinliği Power UP'da ülkemizi temsil etmeye hazırlanıyorlar.

Enlil

Kendisiyle gurur duyuyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

"Sadece fikir sizi hiçbir yere getirmez. Fikir ne kadar karmaşık olursa olsun bulunabilir. Fikrim var diye oturmayın. Harekete geçin!" Kerem Deveci