24.10.2019

#GüçlüKızlarGüçlüYarınlar

Belsu Seyran.

6 yaşındayken babasını kaybettikten sonra Darüşşafaka'da yatılı okumak üzere İstanbul'a gitti. 9'uncu sınıfta okuldaki Robot Kulübü'ne giren Belsu'nun halkla ilişkiler, mekanik, programlama veya elektronik alanlarından birini seçmesi gerekiyordu. Gönlünden ‘mekanik' geçse de, o grupta kız -yok denecek kadar- azdı. O yüzden halkla ilişkileri seçti. Belsu her gün işini bitirdikten sonra uzaktan robot yapımını izliyordu. Mekanik grubundaki iki kız öğrenci bunu fark edince, Belsu'yu yanlarına çağırıp ona mekanik öğretmeye başladılar.

Belsu Seyran

Belsu 11'nci sınıfta, Darüşşafaka Robot Külübü'nün ilk kız takım kaptanı oldu. Artık takımın % 60'ı kızlardan oluşuyordu.Belsu'nun kaptanı olduğu takım, 2019'da dünyanın en önemli robotik turnuvası First Robotics'in ABD Houston'daki büyük finalinde NASA'nın sadece dört takıma verdiği ‘İlham Veren Mühendislik' ödülünü kazandı. Bu başarının ardından, TİM'in düzenlediği İnovasyon Haftası'nda Darüşşafaka Robot Kulübü'ne ‘Şampiyonluk Kupası' verildi.

Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar

Belsu ileride biyomühendis olmak, doğadan ilham alarak geliştirdiği teknolojilerle özellikle dezavantajlı gruplara fayda sağlamak istiyor. Darüşşafaka Robot Kulübü'ne ilk girdiğinde, mekaniği ‘beceremeyeceğini' düşünüp vazgeçen o kız çocuğundan artık eser yok. 'Kız çocukları hayallerinden asla vazgeçmesinler' diyor, 'Önyargılara ve baskılara direnip kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmeleri gerek.'