23.10.2019

İki türk girişimcinin başarı dolu hikayesi: Firefly

Kaan Günay

Bu iki gencin isimleri Kaan Günay ve Onur Kardeşler.
Onları bu sıralar sosyal medyada sıkça görüyoruz. Peki neden bu kadar çok konuşuluyorlar? Gelin gerçek ve başarı dolu bu girişimcilik hikayesine bir göz atalım.
Kaan Günay İzmir doğumludur. Amerika'ya gidip Brown Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği diploması almıştır. Yolu Stanford Üniversitesi'yle kesişmiş ve burada küçük bir yurt odasında kalmaktadır. Palo Alto'da çalışan Onur Kardeşler ile karşılaşmasıyla hayatlarında yeni bir dönem başlamıştır. İkisi de dâhiyane bir fikir bulup, para kazanma hayali içindedir. Ama iyi ve çok parlak fikirlerin hepsi tükenmiştir. Onlar da dahiyane bir fikir üretmeye değil, dahiyane olmayan bir fikri mükemmelleştirmeye karar verir. Uber taksilerin üzerine dijital reklam panosu koymak...

Ertesi gün Onur çalıştığı şirkete gidip istifasını verir ve kalacak yeri olmadığı için Kaan'ın yurttaki odasında kalmaya başlar. Fikirlerini gerçeğe dönüştürmek üzere Onur uçağa atlar ve Türkiye'ye gelir. Manisa Sanayi Sitesi'nde televizyon üreten şirketlerle çalışan küçük atölyelere bir ekran yaptırır. Bu ekranı Palo Alto'ya getirir. Arabaları olmadığı için bir arkadaşlarının arabasının üstüne monte ederler. San Francisco Havalimanı'nda full time çalışan Uber ve Lyft arabalarının park yeri olduğu öğrenir ve buraya giderler. Orada saatlerce beklerler ve 300 dolar karşılığında insanları arabalarına bu dijital ekranı takmaları için ikna etmeye çalışırlar. Evet ekranı arabalarına takmaları için onlar insanlara para ödemeyi teklif ederler :). Daha önceden bastırdıkları kartviziti dağıtırlar. İkisinin üçer bin dolar koyarak kurdukları şirketin adı FIREFLY'dır.

O gece yurt odasına gidip yatarlar ve sabah kalktıklarında cep telefonlarında binlerce mesaj vardır. Firefly o gün uçmuştur. Bir hafta sonra Manisa'daki atölyeler ekran üretmeye başlamıştır. Artık Uber ve Lyft arabaların üzerinde ilk djital reklamlar akmaya başlamıştır. İlk yatırımcılar kapılarını onlara açmış ve 21.5 milyon dolarlık bir yatırım almışlardır.
Onların kafasında hep Türkiye'ye yatırım yapmak vardır. Aldıkları 52 milyon dolar kredinin yarısını Türkiye'ye yatırırlar. İki genç daha 28 yaşında bir pazarı fethetmişlerdir.