15.01.2020

3D Printer Hayatımıza Girdi!

Bu yazımızda 3D yazıcı nedir?, 3D yazıcı nasıl çalışır?, 3D yazıcı ile neler yapılabilir? gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

3D yazıcı, bilgisayar ortamında oluşturulan tasarım dosyalarını somut ve gerçek nesnelere çeviren bir makinedir.

Çalışma şekli, verilen bir plastik materyali (PLA, ABS, PETG vb.) sıcak bir uçta eriterek, oluşturmak istenen nesneyi katman katman yazarak bir bütün haline getirmesidir. Öncelikle yapılması gereken, elde bir tasarım dosyasının bulunmasıdır. Bunu SolidWorks gibi CAD programları kullanarak kendiniz tasarlayabilirsiniz. Aynı zamanda 3D tarayıcı kullanarak bir nesneyi taratarakta elde edebilirsiniz.

3D Printer ürünleri, çok farklı sektörlere hitap eden ürünlerden oluşur. 3 boyutlu yazıcılar ile hayallerinizdeki gözlüğü oluşturabilir, kırılmış Drone pervanenizi yeniden üretebilir, çikolatalara şekiller verebilir hatta uzaya gönderdiğiniz uzay aracının kırık parçasını oturduğunuz yerden üretebilir ve yerine monte edebilirsiniz. Her şey hayal gücünüz ile sınırlı.

3D Printer

Kendiniz bir tasarım yapıp bunu elde etmek istiyorum derseniz, Catia, AutoCAD 3D, SolidWorks gibi 3D modelleme programları kullanabilirsiniz. Bu programları öğrenmek ve profesyonel şekilde kullanabilmek için Başaran Akademi'nin Teknik Çizim/3D eğitim sayfasına göz atabilirsiniz.