9.01.2020

Bir Sitenin Wordpress Olup Olmadığını Anlamak

Bir site WordPress altyapısını kullanıyorsa bunu öğrenmek çok kolay. Farklı yöntemlerle, bir web sitesinin WordPress olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.

WordPress, günümüzde her kategoride sitede kullanılabilen popüler bir portal haline geldi. Haber, blog, kurumsal, e-ticaret ve daha birçok projede kullanılan WordPress, işleri oldukça kolaylaştırıyor. Bazı web sitelerini gördüğümüzde acaba hangi altyapıyı kullanıyor diye merak ediyoruz. Bir websitenin WordPress ile yazılıp yazılmadığını anlamanın birkaç farklı yolu var. İsterseniz sırayla incelemeye başlayalım.

Giriş Paneli

Giriş paneli her WordPress sitesinde bulunan arayüzlerden bir tanesidir. Kullanıcı girişinin ya da yönetici girişinin yapıldığı bu arayüze ulaşmak için sitenin sonuna /wp-login.php ekleyip adrese gidebilirsiniz. Eğer sayfa açılıyorsa, sitenin WordPress altyapısını kullanıyor diyebiliriz. (Örneğin; www.siteniz.com/wp-login.php)

Kaynak Kodları

Bir web sitesinin WordPress olup olmadığı anlamanın bir başka yolu da, sitenin kaynak kodlarını kontrol etmekten geçiyor. Hoşunuza giden web sitesi açıkken sağ tıklayıp “Sayfa Kaynağını Görüntüle” seçeneğine tıklıyoruz. Bunun ardından CTRL + F kısayolunu kullanarak çeşitli aramalar gerçekleştireceğiz. Wp-content, wordpress, wp-includes terimlerinden herhangi birini aradığınızda sonuca ulaşıyorsanız, sitenin WordPress olduğunu anlayabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız yöntemleri denemek size uğraştırıcı geliyorsa, bunu sizin yerinize yapacak olan isitwp.com'u kullanabilirsiniz. Siteye giriş yaptığınızda, Enter Domain Name alanına merak ettiğiniz siteyi yazıp, Click To Find Out butonuna bastığınızda kolayca sonuca ulaşabilirsiniz.

Aradığınız site WordPress ise; :) Good news everyone, this website is on WordPress,

WordPress değilse; :( Bad news everyone, this website is not using WordPress uyarısıyla karşılaşacaksınız.