24.12.2019

CAD Programlarından Önce Çizim Nasıl Yapılıyordu?

Günümüzde çizim programlarının yaygın olması sebebiyle iş başvurularında mimar, mühendis ve teknik çizimle ilgilenen kişilere "Hangi çizim programlarını kullanıyorsun?" sorusu sıkça sorulmakta. Eski dönemlerde yani CAD programlarının icatından önce muhtemelen bir iş başvurusunda bulunduğunuzda karşılaşacağınız soru: “Kalem ve cetveli ne kadar iyi kullanıyorsun?” olacaktı.

Şüphesiz CAD programları bize çizim konusunda oldukça hızlı ve düzeltilebilir bir alan sunuyor. Peki CAD programları yokken insanlar nasıl çizim yapıyordu? Hem nostaljik hem de gerçekten büyük emekleri gözler önüne seren fotoğraflara gelin bir bakalım.

20. yüzyılda mühendisler, mimarlar ve tasarımcılar kalemlerini ve çizim gereçlerini kullanarak kağıt üzerinde her şeyi çizerlerdi. Tabi böyle bir çalışma ciddi emek gerektirmekte ve çok zaman almaktaydı. Teknik çizim programlarından önce yapılan çizimlerin en büyük dezavantajı, kağıt üzerine yapılan çizimlerin değiştirilebilir olmamasıydı. Eğer tasarımda değişiklik yapmak gerekiyorsa, tekrardan eskizleri çizmeye başlamak zorunda kalınıyordu. Günümüzde hiç farkında olmadan kullandığımız “undo” ve “erase” komutlarının ne kadar hayat kurtaran araçlar olduğunu geçmişe ufak bir yolculuk yaparak görmüş olduk.