26.10.2019

Elon Musk Uzaydan İlk Tweet'ini Attı!

SpaceX'in kurucusu olan Elon Musk'ı çoğumuz tanıyoruz. Temiz enerji sektörüne yaptığı yeniliklerden biri olan elektrikli araba Tesla ile birçok kitleye adını duyurmuştu.

Şimdilerde Elon Musk uzaydan attığı tweet ile gündemde. Elon Musk'ın kurucusu olduğu SpaceX şirketi, dünyanın en ücra köşelerine bile uzaydan internet bağlantısı sağlamak için yakın bir zamanda 60 adet Starlink internet uydusunu uzaya fırlattı. Musk bu girişimin şu anda internete erişimi olmayan üç milyar insana, çevrimiçi olmanın ucuz bir yolunu sağlayabileceğini belirtti. Aynı zamanda bu girişimin Mars'ta gelecekteki bir şehri finanse etmeye yardımcı olabileceğini düşündü. İnsanlığın kızıl gezegene ulaşmasına yardım etmek, Musk'un uzun süredir hedeflerinden biri ve SpaceX'i başlatması için ona ilham veren şeydi.

Elon Musk

Elon Musk bu uyduların çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için fırlatılan Starlink uydularından internete bağlandı ve 22 Ekim 2019'da bir tweet attı.

SpaceX

Tweette "Bu tweet'i Starlink uydusuyla uzaydan yolluyorum 🛰" yazan Musk, daha sonra aynı tweete bir yanıt daha gönderdi: "Vay canına, işe yaradı!!"

Bu proje 10 milyar dolara mal olacak ve eğer başarılı bir şekilde hayata geçirilirse dünyanın en ücra köşelerinde bile şu ankinden 40 kat daha ucuz ve hızlı internet bağlantısı sağlanabilecek.

Bakalım önümüzdeki günlerde hangi gelişmeler olacak. Merakla bekliyoruz.