13.12.2019

2019'da İham Veren Türk Gençleri

1- İbrahim Çolak

Türk artistik jimnastikçisi. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü mezunudur. 2019 Dünya Artistik Jimnastik Şampiyonası'nda dünyanın en zor spor dallarından biri olan halka branşında altın madalya kazanan ilk Türk sporcudur.

Başarısını ve azmini "O 50 saniye için 19 yıl çalıştım." diyerek aktarıyor.

2 - Busenaz Sürmeli

26 Mayıs 1998 yılında Trabzon'da dünyaya gelen Busenaz Sürmeneli boksa 10 yaşında başladı. 69 kilo finalinde Çinli rakibi Liu Yang ile karşı karşıya gelen Busenaz, rakibini mağlup ederek altın madalya kazandı. Trabzon'da yaşıyor ve haftada 16 saat spor yapıyor. Sürmeneli spora olan tutkusunu “Siz başlayın spor sizi bırakmaz”. sözüyle anlatıyor.

3 - Belsu Seyran

6 yaşında babasını kaybettikten sonra Darüşşafaka'da yatılı okumak üzere İstanbul'a gitti. 9. sınıfta okulun Robot Kulübü'ne girdi. 11. sınıfta Darüşşafaka Robot Kulübü'nün ilk kız takım kaptanı oldu. Belsu'nun kaptanı olduğu takım, 2019'da dünyanın en önemli robotik turnuvası First Robotics'in ABD Houston'daki büyük finalinde NASA'nın sadece dört takıma verdiği "İlham Veren Mühendislik" ödülünü kazandı. "Kız çocukları hayallerinden asla vazgeçmesin. Önyargılara ve baskılara direnip kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmeleri gerek." diyor.

4 - İrem Yaman

Dünya Tekvando Şampiyonası'nda milli sporcu İrem Yaman, kadınlar 62 kiloda altın madalya kazandı. İngiltere'nin Manchester kentinde düzenlenen organizasyonun son gününde kadınlar 62 kiloda tatamiye çıkan İrem Yaman, final müsabakasında Brezilyalı Caroline Santos'u 21-7 mağlup ederek dünya şampiyonu oldu.

5 - Şahika Ercümen

Dünya dalış rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen, Mersin'deki Gilindire Mağarası'na yaptığı dalışta "Paletsiz Kategori"de 90 metre sınırını aşarak dünya rekoru kırdı.

6 - Erdinç Öztürk

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) 1999'da "Zaman Kapsülü Kriptografi Bulmacası" oluşturdu ve bunu kamuoyuyla paylaştı. Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Erdinç Öztürk, bulmayacayı iki ayda çözecek sıradışı bir algoritma geliştirmeyi başardı. MIT bu algoritma için "Beklenenden 15 yıl önce çözüldü." açıklamasını yaptı.