14.10.2019

Yazılım Mühendisliği Nedir?

Yazılım Mühendisliği günümüzün revaçta olan mesleklerinden biridir. Yazılımla ilgilenen bir bilim dalı olan yazılım mühendisliğinin ingilizce ismi Software Engineering'dir.

Peki Yazılım Mühendisi ne iş yapar? Yazılım Mühendisi hangi alanlarda çalışabilir? Yazılım mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği arasındaki farklar nelerdir? Gelin bu soruların cevaplarına bir göz atalım.

Yazılım Mühendisliği genel bir tabirle mühendisliğin yazılıma uygulanmasıdır. Yazılım geliştirmek, bilen birine kolay gibi görünse de kompleks yazılımların geliştirilmesi ve bir sisteme entegre edilmesi mühendislik eğitimini gerekli kılar. Mühendislik, herhangi bir bilim alanındaki teoriyi sistematik olarak pratiğe geçirmeyi hedefler ve bilim ile matematiği kullanır. Yazılım da uygulanan mühendislik ise ilgili sistemi tanımlamaktan (analiz etmekten) başlar ve sistemi kullanma esnasındaki bakıma kadar uzanır. Yazılım mühendisi, bu bilim dalının temsilcidir. Öncellikli amacı, kullanıcı odaklı bir yazılım meydana getirmektir.

Yazılım mühendisi ne iş yapar?

Yazılım mühendisleri, yazılımları kullanacak kişilerle etkileşim kurarak onların ihtiyaçlarını anlamaya ve analiz etmeye çalışır. Analizler sonucunda en doğru uygulamayı tespit ederek öncelikle yazılımın omurgasını planlar. Planlanan yazılımın kodlama aşamasında programcılar ile beraber çalışır. Yazılım tamamlanıp, kullanıcıya sunulduktan sonra gerekli eğitimler ve kullanım sırasında oluşabilecek sorunlarla ilgilenir.

Yazılım Mühendisi hangi alanlarda çalışabilir?

Yazılım mühendisleri çoğunlukla bilişimin olduğu her sektörde çalışabilir. Telekomunikasyon, bankacılık, elektrik & elektronik vb. sektörler de yazılım mühendisinin çalışabileceği sektörlere örnek gösterilebilir.

Yazılım mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği arasındaki farklar nelerdir?

" Yazılım Mühendisliği maaş " da sıkça aranan başlıklardan biridir. Yazılım mühendislerinin maaşı genellikle 4.000 ₺ ile 15.000 ₺ arasındadır. Bu ücretler çalışılan kurum ve iş tanımına göre değişkenlik göstermektedir.