Başaran Akademi | IBM’in En Genç Programcısı Dahi Çocuk: Tanmay Bakshi
10.02.2020

IBM’in En Genç Programcısı Dahi Çocuk: Tanmay Bakshi

Tanmay Bakshi, 16 yaşında bir programcı ve yazardır. 4 seneyi aşkın zamandır IBM'de çalışmaktadır. (IBM, dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketidir.) Konferanslarda, üniversitelerde ve okullarda, finans kuruluşlarında ve uluslararası şirketlerde dünya çapında 200.000'den fazla yöneticiye, geliştiriciye ve kitleye hitap etmiştir. “tanmay bakshi” isimli YouTube kanalında, bilgilerini ve araştırmalarını her yaştan izleyiciyle paylaşmaktadır.

Tanmay'ın bilgisayar programcılığına olan ilgisi,5 yaşında bilgisayarın çalışma sistemini merak etmesiyle başladı. Dokuz yaşında, çocukların çarpım tablosunu öğrenmesine yardımcı olacak 'tTables' adlı ilk iOS uygulamasını piyasaya sürdü.

12 yaşında IBM'in sisteminde bir hata tespit etti. Tespit ettiği bu hata, IBM'in en genç programcısı olmasını sağladı.

Bakshi ayrıca bir yazar ve bir öğretmen. Programcılığa yeni başlayanlara destek olması adına “Hello Swift” isimli bir kitap hazırladı. Kitap, iOS işletim sisteminde uygulama geliştirme ortamı olan Swift hakkında temel bilgileri içeriyor.

Bakshi'nin genç programcılara bir tavsiyesi var:

"Küçük başlayın, kolay başlayın, oynayarak başlayın. Her şeyden önce, programlamaya karşı tutkulu olmalısınız. Hatalarınızdan korkmamak ve denemeye devam etmek zorundasınız. Her seferinde bunu yaparsanız programlamada daha iyi ve daha iyi hale geliyorsunuz. Ve elbette, her sorunun bir çözümü olduğunu asla unutmayın."